Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Žáci > HOBIT

HOBIT

Mozkové mrtvice a srdeční infarkty jsou nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých zemích – pojďme to společně změnit! To je motto programu HOBIT – hodina biologie pro život (HOBIT), do kterého se naše škola zapojila. Jedná se o inovativní vzdělávací program určený pro žáky základních škol a studenty víceletých gymnázií.

Program HOBIT realizuje Cerebrovaskulární tým Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). Smyslem programu je předat žákům zcela jednoduché informace, které vedou k záchraně života při vzniku srdečního a mozkového infarktu. Žáci se učí reagovat pomocí multimediálního a simulačního vzdělávání na příznaky těchto onemocnění tak, aby byli schopni postiženému zachránit život. Výuka žáků probíhá nejprve zhlédnutím poutavého vzdělávacího filmu, který žákům vysvětluje podstatu cerebro a kardiovaskulárních onemocnění. Znalosti žáků jsou prověřeny simulačním testem před a po zhlédnutí edukačního filmu.

Celý program klade důraz na rychlost jednání a správné rozpoznání příznaků. Edukační program staví na myšlence, že pro záchranu života si stačí zapamatovat pouze minimum základních informací. Žáci jsou během vzdělávání seznámeni s příznaky onemocnění a správnými reakcemi na ně, s léčbou a rizikovými faktory onemocnění. Výuka je přitom pojatá zábavnou a inovativní formou. Zároveň je program nenáročný a uživatelsky příjemný. V programu je aktuálně zapojeno 114 škol z celé České republiky. Naše paní ředitelka Gabriela Hrušková se stala regionálním koordinátorem programu, komunikuje se školami ve svém kraji, zabývá se propagací programu HOBIT a zvyšováním povědomí o cévní mozkové příhodě.

A jaké jsou cíle programu:

  • Naučit děti, jak zachránit život při mozkovém nebo srdečním infarktu.
  • Zvýšit povědomí o mrtvici a srdečním infarktu v populaci.
  • Rozšířit validovanou vzdělávací platformu jak národně, tak mezinárodně.

Hobit logo